QR Code Business Card

Recenzia: Pixel King odpaľovače

V prvom rade by sme chceli poďakovať firme Fotoextra.cz za zapožičanie týchto odpaľovačov. Túto recenziu nebudem písať klasicky skôr z pohľadu skúseností a vychytávok .

Všetky základné informácie nájdete tu .

spomeniem len že podporujú

-HSS (vysokorýchlostnú synchronizáciu)
-TTL (čiže automatiku)
-Dosah cca 100m

Vyhotovenie

Za prijateľnú cenu dostanete elegantnú škatuľku v ktorej je prijímač alebo vysielač, ktoré su v prenosnom obale, pc sync kábel ,usb kábel ,návod…

Samotné odpaľovače sú dva, prijímač a vysielač . Vyhotovenie je plastové na veľmi slušnej úrovni. Veľkou výhodou  je kovová petica, na prijímačoch je v spodnej časti závit na statív . Či už príjímač alebo vysielač oba majú PC sync konektor a USB konektor , signalizačné led diody , na skupiny a na kanál ktoré ovládame dvoma tlačítkami po bokoch kde sa nachádza aj prepínač na zapnutie/vypnutie.

Použitie

Ako som už spomínal odpaľovače môžeme pripevniť na statívový závit , držiaky na blesk alebo voľne cez kábel k blesku toto je veľmi veľká výhoda. Jediné čo mi osbne vadí je PC sync kábel radšej mohli použiť klasický dostupnejší jack.

Pri samotnom fotení stačí zobrať blesk, foťák nasunúť odpaľovač zapnúť a fotiť čiže nič sa nenastavuje .

Odpaľovače dokážu prenášať informácie o blesku o jeho výkone priamo do fotoaparátu čiže môžem nastavovať bezdrôtovo silu blesku z fotoaparátu.

Táto funkcia ovládania blesku je veľmi dobrá šetrí čas nemusíme behať hore dole k blesku.Na túto funkciu som si rýchlo zvykol .

HSS– odpaľovače ma zaujali práve pre túto funkciu ktorá dovoluje synchronizovať s blesk aj na 1/8000. Stačí len na blesku povoliť hss (na použitom canone 580ex2 je to jedným tlačítkom). Tým pádom môžeme fotiť na nízkych clonách aj keď máme vonku slniečko.

TTL– v skratke zapnem blesk na ttl nasuniem odpaľovače na fotoaparát a blesk, fotím napríklad na priorite času portréty na nízkej clone a o blesk sa nestarám keďže sa mi sám nastavuje podľa situácie.

Dosah– Výrobca udáva dosah 100m, my sme to skúšali a bolo to vyše 100m . V realnej situácií som sa ešte nestretol, že by som potreboval mať od seba vyše 100m blesk . Na druhej strane je lepšie mať viac ako menej, nikdy neviete kedy sa to zíde . Poprípade môžete odpaľovať fotoaparát na diaľku.

Blesky– Oficiálne výrobca píše že podporujú canon blesky. Skúsili sme aj s manuálnym bleskom s ktorým fungovalo odpalovanie aj hss. Pixel Kingy dokážu fungovať aj so zábleskami, stačí pripojiť dodávaný kábel do príjímaču a záblesku .

Update firmware(u)
Parádne je, že môžete zo stránky výrobcu stiahnuť aktuálne firmware updatey podporovaných fotoaparátov.

Stiahnete si updater program ktorý ide len na windowse a veľmi jedoducho spravíte update cez usb kábel.
Takže toto boli zhrnuté hlavné funkcie a výhody Pixel Kingu .

Prejdeme na praktické skúsenosti


Z môjho pohľadu (Svaco):

Sú tieto odpaľovače veľmi dobré vypracované oproti drahším konkurentom ktorý sú dvakrát drahší, mi prídu Pixely oveľa oveľa lepšie spracované .
Mal som tú česť snimi fotiť aj v reále fotil som šport použíl som fotoaparát canon 40d kde som bol veľmi spokojný s HSS a to som ho používal aj s bleskami od inej značky ako je podporovaný Canon.

Stala sa mi s nimi nepríjemná skúsenosť a to, že pri fotení s časmi 1/15 až B som mal fotky do modra ktoré nešli nijako upraviť. Naneštastie tento problém riešil update firmwareu odpaľovačov. Čo je výhoda ak kupíte nové telo fotoaparátu, nahráte nový fw a všetko funguje ako má. Nevýhoda je te program na update je len na windows.

Ďalej sa mi veľmi páčilo nastavovanie sily blesku cez fotoaparát . Nevýhoda je, hore spomínaný pc-sync kábel uprednostňujem radšej jack . TTL som skúšal, ale nie v reálnej situácií fungovalo to, ale osobne mám radšej manuálny režim predsa-len chcem mať kontrolu nad tým čo robím.

Osobne by som tieto odpaľovače odporučil každému kto fotí či už amatérsky a uvažuje o kúpe možno niečoho lacnejšieho čo nepodporuje hss ani ttl, tak nech si radšej našetrí na túto strednú cenovú kategóriu ktorá cena vs vykon , výkon prevyšuje cenu. Odporúčam.

Z môjho pohľadu (Erik):

Myslím si, že sú tieto odpalovače veľmi vydarené.

Ja športové fotky fotím oveľa menej ako Švaco skôr sa zameriavam na portrétovú fotografiu.

A na ňu sú ako stvorené. Hľavne podporované funkcie ako TTL a HSS vám neuveriteľne vedia zjednodušiť prácu. Pri fotení používam Canon 7D, odpalovače Cactus V4 a blesky ako canon speedlite 580 či staré manuálne Vivitar 285hv. Odpalovače ako bolo spomenuté nemali žiaden problém s použitím týchto bleskov či už konbinovaním alebo čisto využitím manuálnych bleskov.

Funkcia TTL je veľmi dobrá vec keďže môžete fotit aj na poloautomatiku, osobne som fotil na priorite clony. Nastavil som clonu a ostatné za mňa spravila automatika. Priznám sa, že to bol pre mna trocha zvláštny pocit, fotit s bleskami na tomto režime, keďže bežne pri fotení strobist využívam čisto manuál a viem si tak presne nastaviť expozíciu ako potrebujem. Každopádne všetko fungovalo v pohode a môžem len odporučiť. Ďalšia a pre mňa asi najdôležitejšia výhoda odpalovačov je HSS. Pod touto skratkou sa skrýva slovo High speed sync , čiže jednoducho povedané podpora rýchleho synchronizačného času.

Je to vec na ktorú si strašne rýchlo zvyknete. Po teste keď som znova používal moje odpalovače, mi to zrazu veľmi chýbalo. Výhoda pre mňa je, hľavne v tom, že môžete na poludnie keď je najviac svetla bez problémov fotiť vonku aj na menších clonách a zachovať tak malú hĺbku ostrosti, čo je pri portrétovej fotografií ktorú fotím veľmi potrebné. Taktiež v protisvetle ako ste mohli vidieť poslednej epizóde, či v športe ako fotí Švaco to má taktiež velmi dobré využitie. Príkladov kde sa táto fukcia dá využiť je naozaj veľa. Hľavne nie ste obmedzovaný časom 1/250 ako je to u väčšiny odpalovačov. Veci ktoré už boli spomenuté ako ovládanie bleskov z fotáku ušetrí prácu vašim nohám a môžete sa viac sústrediť na fotenie.  Ak pár minút nepoužívate blesk napríklad ten spomenutý Canon tak sa vypne, tieto odpalovače ho dokážu znova zapnúť a nemusíte tak k nemu íst a ručne zapínať. Vec ktorú som si tiež veľmi oblúbil. Ale ako už aj bolo spomenuté pri časoch ako 1/5 a podobne fotka bola veľmi modrá a nedalo sa to upraviť ani keď ste to odfotili do formátu RAW. Ale aj tento problém je už vyriešený. A tak asi jediné čo mi trocha prekážalo na týchto odpalovačoch bolo to, že odpalovač a prijímač nie je v jednom tele. To je ale asi všetko čo sa im z mojho pohľadu dá vyčítať, pretože za tie peniaze dostanete naozaj veľmi dobré zariadenie.

Čo viac dodať ja vám ich môžem len a len odporučiť.

Test

Testovali sme dosah  po cca 10m,

Test s casom 1/250

počas testu nenastal ani jeden “neodpálený blesk”

HSS test 1/1000

Ukážka  poloautomatiky skúsili sme priority času a prioritu clony, všetko fungovalo .

Prvá fotografia zhotovená na priorite  clony f 1.8 čas 1/800 blesk na TTL,  druhá na priorite času 1/500 clona f3.5 blesk na TTL.

Na tejto ukážke je vidieť práca s hĺbkou ostrosti, vďaka HSS môžeme fotografovať aj počas slnečného dňa .

Tento extrém som dosiahol počas dňa za použitia 1/8000 času tu by sa hodil silnejší blesk.

Záver

Na záver by sme chceli podakovat firme Fotoextra.cz za požičanie odpaľovačov na test ktoré prekonali moje očakávania (Svaco). A každému kdo sa rozhodoval či ich kúpiť určite odporúčame.

Ak by ste mali otázky kľudne  môžeme o nich podiskutovať.

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *