QR Code Business Card

DIY-Bokeh

V 13 epizóde Erik spomenul, že  bokeh si môžete vyrobiť aj sami . V tomto článku vám ukážem ako na to .

Budeme potrebovať na to tieto veci :

– vhodný objektív  s “veľkou” dierou ( f1.8 a nižšie clonové čísla )

– čierny papier

– nožnice, orezávač

– ceruzku/fixku

Tak poďme nato! Celá výroba trvá tak 5 minút a cenovo vyjde do 3€.

Z papiera si vystrihneme obdĺžnik/štvorec väčší ako je predný člen objektívu, čiže taký, aby nám prekrýval prednú čočku . Druhou možnosťou je obkresliť si filter a vystrihnúť kruh, ktorý vložíme do filtra. Ja som zvolil prvú možnosť.

Takže máme vystrihnutý zvolený tvar,  určíme si cca stred útvaru.  Ak vieme dobre ovládať ceruzku môžeme priamo nakresliť  na našu “šablónu” požadovaný tvar bokehu . Keďže ja nie som zručný kreslič,  takže som si otvoril grafický program a za 10 sekúnd som si vytlačil  tvar hviezdy (tu nastáva problém vo veľkosti,  keď si vyrežeme príliš malý tvar,  budeme  na fotke mat výraznú vinetáciu a citeľne nám už cez pohľad hľadáčika uberie svetlo, alebo si spravíme tvar priveľký a  tak vlastne žiadny efekt nedocielime).

Veľkosť je pre každý objektív špecifická. Ja som na 50mm f1.8 spravil veľkosť diery o niečo menšiu ako je predná čočka, každopádne treba skúsiť čo vám bude vyhovovať najlepšie.

Keď sa mi podarilo prekresliť hviezdu na šablónu, stačilo ju už len vyrezať.

Následné  stačí šablónu priložiť pred objektív a pustiť sa do fotenia :). Na prichytenie šablóny k objektívu som použil lepiacu gumu ( dostanete v papiernictve) . Ľudia, ktorí sa rozhodili si spraviť bokeh do filtra to majú jednoduchšie, stačí našróbovať .

Veľmi zaujímavý nápad  je použiť držiak na cokin systém  ako spravil  Mark

Tento nápad s držiakom je určíte najlepší pre človeka, ktorý by chcel tento vlastný bokeh používať častejšie, alebo pre človeka, čo už takýto držiak má.

Nakoniec by som dodal, že namiesto čierneho papiera môžeme použiť aj priesvitnú fóliu, ktorá nemôže byt poškriabaná  ani nijakým spôsobom znehodnotená. Takúto fóliu zamaľujeme čiernou fixkou a tým si vytvoríme bokeh (časti, cez ktoré bude presvitať svetlo, budú náš bokeh). Tento spôsob je jednoduchší v tom, že nemusíme  nič vyrezávať , ale na druhej strane ak bude naša fólia poškriabaná tak kvalita fotky pôjde dole. Niektoré firmy dokonca dôkazu váš vlastný  návrh vyrezať  rovno na fóliu…

V reálnej situácií si viem tento vlastný bokeh predstaviť  pri fotení páriku alebo svadobných portrétov  kde by bokeh tvorili srdiečka , či alebo pri fotení detí…

No a výsledok? Ten vyzerá takto:

a v realnom pouziti

Ak som na čokoľvek zabudol, alebo je niečo menej jasne napíšte nám. V prípade  ak mate nejaké vychytávky napíšte nám  určite tiež, radi ich publikujeme.

EM na

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *