QR Code Business Card

17.Epizóda-Abstraktné varenie

Po dlhom čase sme pripravili ďalšiu epizódu, ktorá nesie názov abstraktné varenie, alebo teda, fotenie. Všimli sme si, že v poslednej dobe dosť ľudí začína fotiť alebo fotí abstraktné fotky. Práve preto sme sa rozhodli, že priblížime tento druh fotografie aj ľudom, ktorí tomuto žánru moc neholdujú alebo nevedia ako na to. Keďže je to pomerne jednoduché, možno to skúsite aj vy. Abstraktné fotografovanie má výhodu v tom, že nie ste nijak extra limitovaný dajakými špeciálnymi zásadami pri fotení. Riadite sa len vlastnou fantáziou a nik ani nemusí tušiť, čo je na fotke. Hodnotenie fotky je už potom len čisto pocitové. Ale mám rád tie komentáre pod fotkou typu – to nie je fotka ale grafika a podobne. Vždy sa na tom dobre pobavím a iba to ukazuje hlúposť komentujúceho a neznalosť problematiky, nuž čo – hejterom ide dnes karta na nete :-).

IMG_0303

Ale aby som sa teda dostal k problematike. K foteniu vám stačí len základná foto-výbava.

Menovite: foťák, makro objektív, statív, a to je v podstate aj všetko. Všetko ostatné nájdete v každej bežnej domácnosti. Nemusíte mať presne všetko to, čo vidíte vo videu, dá sa úplne improvizovať.

V podstate toto celé fotenie je o improvizácií, pretože použijete naozaj všetko to, čo máte doma.

IMG_0204

Nelámte si preto hlavu s tým, že dačo nemáte, skôr skúste vymyslieť, ako to nahradiť, prípadne vylepšiť. Na čo by som ale chcel upozorniť, je čistota. Snažte sa, aby všetko, čo používate na fotenie, myslím teraz veci ako voda, miska kde budete liať vodu s olejom a podobne, boli čo možno najčistejšie. Totiž to, každý prach, vlas, alebo nejaká iná nečistota bude na fotke riadne svietiť a zaberie vám potom viac času upraviť výslednú fotku.

IMG_0190

Čo sa týka objektívu, môžete použiť akýkoľvek makro objektív aký máte, ideál je nejaký okolo 100mm. Záleží teda hlavne na tom ako si viete nadstaviť statív. Dá sa fotiť aj z ruky, ale to neodporúčam. Na svietenie postačí aj obyčajná lampa, kto chce môže použiť aj blesky.

IMG_0462

Práca so stálym svetlom, čiže s lampou, bude pri tomto druhu fotenia jednoduchšia a to hlavne pre ľudí, ktorí nič podobné ešte neskúšali. Po naliatí oleja do vody počkáme, kým sa nám vytvoria guličky oleja na hladine. Ak sa vytvorí jedna veľká, tak ju môžeme rozdeliť na menšie napríklad špajdľou, alebo vidličkou.

 

IMG_0422

Pri samotnom fotení odporúčam použiť živý náhľad a zaostrovať manuálne, mne osobne sa tak pracovalo najlepšie. Nastavíte si svetlo ako potrebujete, tiež pozadie pod miskou, a všetko to pekne sledujete na displeji. Keď už som spomenul to pozadie, vo videu som použil tablet. Ten má výhodu v tom, že vám jednak pridá ďalšie svetlo zospodu a navyše si môžete meniť pozadie úplne jednoducho. Samozrejme keď nemáte tablet, nič sa nedeje, postačia aj reklamné letáky, či farebná kniha.

IMG_0413_2

Najlepšie je fotiť všetko na manuálny režim, a aj manuálne ostrenie, ako som už spomínal. Dostanete tak najlepší výsledok, keďže si všetko nadstavíte podľa potreby. Keď vás už fotenie oleja prestane baviť, môžete si na sklo nastriekať iba samotnú vodu a fotiť len tak. Možností je pomerne dosť a ohraničené sú len vašou fantáziou. Tak prajem hlavne veľa trpezlivosti, dobré svetlo a výsledky určite nenechajú na seba dlho čakať.

IMG_0192

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *