QR Code Business Card

16.Epizóda- Talianska modelka

V tejto špeciálnej epizóde sa venujeme produktovej fotografii. Pri tomto druhu fotografie môžete využiť všetky svoje vedomosti a skúsenosti z fotenia. Tu naozaj platí, že fantázii sa medze nekladú a je len na vás, ako tú vašu kreatívne využijete a akým spôsobom svoje predstavy pretvoríte na zaujímavý výsledok. Pripravili sme pre vás niekoľko ukážok, ako by to mohlo vyzerať. Pomohla nám naša talianska ,,modelka” Alfa Romeo 159 2.0JTD.

Tento automobil sme si vybrali zámerne z niekoľkých dôvodov. Taliani to s designom vedia, čoho dôkazom je aj Alfa Romeo 159 2.0JTD. V predaji zostalo už len zopár kusov . Talianska továreň v Neapole totiž prestala tento model na jeseň vyrábať. Nahradí ju nový model Giulia. Aj to nás viedlo k tomu, že by bolo škoda nevyužiť príležitosť a nepožičať si jeden kúsok na test a fotenie.

,,Stopädesiatdeviatka” je naozaj pôvabné auto a dá hneď vedieť, že sa nejedná o konzervatívneho Nemca, ale o čistokrvný taliansky design. Giugiaro jednoducho nakreslil nádherné auto. Všetko je, samozrejme, vec vkusu. Jednoznačne sa jej nedá zaprieť nadčasovosť, keď vezmeme do úvahy, že na trhu sa objavila už v roku 2005! Stále aj po rokoch je veľmi pútavá! Alfa konštruuje svoje autá pre radosť z jazdy. Ani tento model nie je výnimkou, naozaj som si jazdu s touto Taliankou užíval, ale všetko poporiadku.

Alfa Romeo 159 zapadá do kategórie vyššej strednej triedy. Podľa toho vyzerá aj interiér, ktorý dýcha luxusom. Všetko podriadené talianskemu designu, aj keď často proti praktičnosti. Taliani sa nezaoberali odkladacími priestormi. Tých je v interiéri ako šafránu, a keď už aj nejaký priestor nájdete, tak sa doň veľa vecí nezmestí. Kvalita použitých materiálov je, už ale o inom. Všade sú použité veľmi kvalitné materiály, či už sa bavíme o plastoch, hliníku, alebo koži. Nič nevŕzga, všetko je príjemné na dotyk. Je vidieť, že po tejto stránke si dali vývojári záležať a nič nenechali na náhodu.

Palubná doska s ovládacimi prvkami natočená na vodiča je prehľadná – vodič má všetko po ruke. Štartuje sa vložením kľúča a podržaním štartovacieho tlačidla, na čo sa veľmi dobre zvyká. Na multimediálnej výbave s GPS navigáciou je cítiť vek auta. Displej navigácie má slabšie rozlíšenie, multimediálny systém nepodporuje už dnes štandardné formáty a taktiež s ním nespárujete napríklad iphone. Ale to všetko sa dá vyriešiť výmenou multimediálnej výbavy.

Čo nám však najviac prekážalo, bolo umiestnenie displeja navigácie. Ten je dosť nízko, a tak pri navigácii pohľad na displej odpútava pozornosť od riadenia. Spôsob ako to vyriešiť je nechať sa navigovať hlasovo. Pochváliť treba ale volant! Ten sa naozaj podaril, do ruky padne ako uliaty. Multifunkčné ovládanie sa ovláda veľmi príjemne a budem sa opakovať, ten design…

Sedadlá sú športové, dobre držia v zákrutách a pritom komfortné. V našom prípade s kombináciou koža-textil a plne elektrické s vyhrievaním.

Priestoru v aute je dostatok na všetkých miestach, a tak ani pasažieri na zadných sedadlách netrpia nedostatkom pohodlia. Objem batožinového priestoru je 405 l, čo je o niečo menej oproti konkurencii, ale aj tak si myslím, že na bežný náklad úplne postačuje. Niekomu skôr môže prekážať vyššia nakladacia hrana a užší vstupný otvor kufra. V tomto prípade je na tom o niečo lepšie konkurencia.

Už názov automobilu prezradil, že testovaný model má pod kapotou dieselový štvorvalcový dvojliter s výkonom 125kW (170 koní) a 360 Nm. S týmto stádom koní dokáže Alfa zrýchliť 0-100km/h za 8,8 sekúnd, čo na slušnú dynamiku bohato stačí. Ten poriadny ťah začne približne od 1750 otáčok a ťahá až do približne 4000 otáčok, kde vrcholí výkon motora. Motor spolupracuje s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. K športovej jazde prispieva krátke a presné radenie. Motor sa dobre cíti aj vo vyšších otáčkach, vytáčanie mu neprekáža. Osobne nemám rád prilišné vytáčanie dieselových motorov, preto som bol veľmi rád, že pri diaľničnom limite 130km/h točí na šiestom prevodovom stupni len 2250 ot., čo si vyžiada z nádrže odber približne 7,2 l nafty na 100 km. Pri tomto motore by som si vedel predstaviť aj o niečo nižšiu spotrebu. Z istej časti za to môže filter pevných častíc, ktorý je vmontovaný do tohoto modelu. Aj preto mnohí vodiči tento filter z áut odstraňujú. Celková spotreba v priebehu testu, počas ktorého sme prešli vyše 1500 km, sa ustálila na 7,1 l/100 km, čo nie je vôbec zlé. Oproti staršej ,,jedna-deviatke” je tento motor kultivovanejší a má krajší zvuk. Dovolím si tvrdiť, že znie športovo. Samozrejme, že to nie je zďaleka šesťvalec od BMW, ale vo svojej triede patrí určite k tomu najlepšiemu, čo môžete zohnať. Počas jazdy je len veľmi tažko rozoznať, že sa pod kapotou nachádza diesel. Ani pri voľnobehu svojím zvukovým prejavom neruší a neprenáša do interiéru nepríjemné vibrácie. Interiér je veľmi dobre odhlučnený, a tak motor takmer nepočujete.

Alfa je veľmi dobrá spoločníčka na dlhé cesty, ktroré sme s ňou absolvovali. Má rada veľké porcie kilometrov, preto je skôr vhodná na jazdu mimo mesta ako v ňom. Dá sa s ňou užiť veľmi veľa zábavy, jednoducho je stvorená pre radosť z jazdy. Nami testovaný model mal znížený podvozok o 20 mm so 17” kolesami so zimným obutím. V zákrutách sa takmer vôbec neňakláňal a neskutočne dobre držal na ceste. Páčil sa mi výborne vyladený podvozok, ktorý bol tuhý, ale pritom dostatočne komfortný. Odozva volantu je výborná, presné riadenie a výborný podvozok zaručujú, že každá jazda je zážitkom a človek si ju priam vychutnáva. Trochu mi prekážal hluk od kolies, ktorý sa prenášal do inak dobre odhlučneného interiéru, ale to by sa dalo vyriešiť zmenou pneumatík. Nesmiem zabudnúť spomenúť brzdy Brembo, ktoré krotia stádo koní pod kapotou. Aké sú? Jednoducho famózne. Výborné dávkovanie brzdnej sily a aj po dlhšom brzdení nemajú žiadne citeľné vädnutie, vždy dokážu auto bezpečne zastaviť.

Čo viac dodať k tomuto autu? Pokiaľ chcete pocítiť radosť z jazdy a odlíšiť sa od iných v premávke, toto auto je určené priamo vám.

Naše týždenné spolunažívanie s touto kráskou začalo v Bratislave, odkiaľ sme si auto vyzdvihli od importéra. Ďalej už nasledovala cesta do neďalekého Hainburgu v Rakúsku, kde sme začali s fotením talianskej krásavice. Počasie nám vôbec neprialo. Bolo daždivo, fúkal nepríjemný vietor… Typické jesenné počasie. Ale aj to sa dá využiť. Fotke to dodá dramatičnosť a úplne iný nádych. Treba si hlavne uvedomiť, že aj k autu sa musíte správať ako k modelke a využiť všetky skúsenosti z fotenia ľudí. Ak si pamätáte našu prvú epizódu, bolo rovnako sychravo a pršalo. Fotili sme s jedným bleskom a vznikli veľmi zaujímavé fotky.

Niečo podobné sme sa snažili dosiahnuť aj v Rakúsku. Rozdiel bol v tom, že situáciu nám komplikoval vietor a chladnejšie teploty. Odniesol si to jeden blesk, ktorý nám sfúkol vietor.

Preto je pri takomto fotení nevyhnutné zavážiť stojany, prípadne ak vám má kto pomôcť, môže vám ich podržať a nasmerovať, kam budete potrebovať. Fotili sme s dvoma bleskami na stojanoch rozmiestnené po bokoch auta. Vyžaduje si to niekoľko skušobných fotiek, aby ste si to nastavili, ako potrebujete. Jednak treba dávať pozor, aby vám zbytočne nevznikali odlesky. Zabrániť sa im dá zmenou umiestnenia bleskov. Nám vznikal nepríjemný odlesk pri nádrži auta, keď sme umiestnili blesk vyššie a viac za auto, odlesk sa takmer vytratil. Menšie nedokonalosti sa dajú odstrániť aj v počítači, ale lepšie je nafotiť fotky čo najlepšie, aby ste mali potom menej práce. Každopádne odporúčam si auto pred fotením dobre umyť, ak je možnosť dať dole aj ŠPZ- ku. Všetko to pomôže k lepšiemu výsledku.

Na ďalší deň sa počasie zlepšilo a bolo veľmi príjemne. Vybrali sme sa do kopcov neďaleko Piešťan, kde sme fotili panning. Nádherné počasie, v okolí všetko farebné – čo viac si priať. Sfarbené stromy dávajú fotke veľmi pekný nádych, čím sú fotografie zaujímavejšie. Panning sa veľmi často používa pri športovej fotografii pre svoj dynamický efekt. O panningu sme si už vraveli v ôsmej epizóde, kde sme fotili bikera. Vtedy to bolo s bleskami, teraz zas bez bleskov.

Po tomto fotení sme z Piešťan putovali smerom na Liptov s cieľom nočného fotenia pri Čiernom Váhu.

Talianka je priam stvorená na dlhé trasy. Cesta v nej plynie veľmi rýchlo a naviac príjemne.

A tak cestu na Liptov sme si užívali. Po príchode sme sa ubytovali v apartmáne neďaleko Demänovskej jaskyne a pripravili na nočné fotenie. Ako sa zotmelo, mohli sme vyraziť. Čierny Váh nás privítal jasnou oblohou, pričom sa nám naskytol neuveriteľne krásny pohľad na rozžiarenú oblohu plnú hviezd. Priznám sa, že takúto krásnu nočnú oblohu som ešte v živote nevidel. Na začiatok sme fotili hviezdy, potom, ako sme sa ich nabažili, skombinovali sme fotenie aj s našou Taliankou. Skúšali sme trochu experimentovať pri fotení a použili sme farebné filtre s bleskami na dotvorenie atmosféry.

Taktiež aj pri fotení interiéru sme použili rovnaký postup. Ak si pamätáte, v trinástej epizóde sme si niečo málo povedali o nočnom fotení a väčšinu týchto vecí možno aplikovať aj tu. Pri fotení s dlhým časom máte priestor na kreativitu. Môžete skúšať nové postupy, ktoré ste zatiaľ nevyskúšali. Dajú sa robiť veľmi zaujímavé veci, tak len smelo do toho a vyskúšajte si to aj vy. Čas na Čiernom Váhu plynul veľmi rýchlo, a tak sme sa ani nenazdali a boli skoro štyri hodiny ráno! To už bol čas vrátiť sa a trochu sa pospať, aby sme mohli pokračovať ďalej. Potom, ako sme sa vyspali, sme zbalili veci a vyrazili na cestu. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili pri Svätom Kríži, kde sme fotili “alfinu” za prirodzeného svetla. Bolo by škoda nevyužiť výborné mäkké svetlo. Okolitá príroda nás priam lákala zastaviť a rozhliadnuť sa po našom nádhernom Slovensku!

Fotky, ktoré vznikli počas spolužitia s Alfou, budú pre vás, dúfame, inšpirujúce k tomu, aby ste aj vy pretvorili vaše nápady a kreativitu na zaujímavé výtvory. Budeme len radi, keď sa nám s nimi pochválite a pošlete nám ich na e-mail. Prípadné pripomienky a postrehy taktiež oceníme.

V neposlednom rade chceme podakovať firme Fiat SR, spol. s.r.o. (www.alfaromeo.sk) a nášmu kamarátovi Tomašovi Turanovi (neplatič) za pomoc pri tvorbe tejto epizódy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *